Ministerstwo Finansów przygotowało bezpłatną aplikację e-Sprawozdania Finansowe dla podmiotów sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z załącznikami nr 1, 4, 5, 6 do ustawy o rachunkowości.

Aplikacja desktopowa e-Sprawozdania Finansowe umożliwia:

  • wprowadzenie danych do sprawozdania finansowego,
  • zapisanie wprowadzonych danych sprawozdania finansowego,
  • otwarcie zapisanego sprawozdania finansowego,
  • podpisanie pliku sprawozdania finansowego,
  • przygotowanie przez osoby fizyczne (podatników PIT) i podpisanie wysyłki do Szefa KAS sprawozdania finansowego wraz z dokumentami dodatkowymi, a następnie pobranie UPO.

Aplikacja desktopowa e-Sprawozdania Finansowe nie umożliwia: 

  • złożenia sprawozdania finansowego do Repozytorium Dokumentów Finansowych KRS przez jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS,
  • złożenia sprawozdania finansowego do naczelnika urzędu skarbowego przez podatników CIT niewpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS.

Aplikacja nie jest programem finansowo-księgowym. Jej zadaniem jest ułatwienie osobom fizycznym zobowiązanym do składania sprawozdań finansowych wywiązywanie się z ustawowego obowiązku.

Ministerstwo Finansów, przygotowując aplikację, miało na uwadze, że blisko 90% użytkowników komputerów w Polsce korzysta z systemów operacyjnych Windows. Stąd decyzja, że to system Windows będzie wspierany w pierwszej kolejności.

UWAGA!
Do uruchomienia aplikacji potrzebny jest komputer wyposażony w system Windows 7 lub nowszy w wersji 32-bitowej lub 64-bitowej, z zainstalowanym środowiskiem Java w wersji 1.8.0_181 lub wyższej.

Aplikacja e-Sprawozdania Finansowe

Wersja instalacyjna – tylko dla systemu Windows (plik MSI, 39 MB)

Wersja portatywna – nie wymaga instalacji (plik GZIP, 38 MB)

Instrukcje i przewodniki

Podręcznik użytkownika aplikacji e-Sprawozdania Finansowe wersja z lutego 2019 r. (plik pdf, 7 MB)

Categories:

Comments are closed