Co to jest ransomware Petya?

W dniu 27 czerwca 2017 r. atak z wykorzystaniem zagrożenia znanym jako Petya (wykrywanym przez ESET jako Win32/Diskcoder.C Trojan) uderzył w firmy i instytucje na całym świecie, w szczególności na Ukrainie. W ataku cyberprzestępcy wykorzystali sprawdzoną metodę i program M.E.Doc. Dzięki temu błyskawicznie i dyskretnie dotarli do olbrzymiej grupy ukraińskich celów niszcząc dane konkretnych organizacji.

Co to jest ransomware WannaCry?

12 maja 2017 roku, ransomware WannaCry (wykrywany przez ESET jako Win32/Filecoder.WannaCryptor.D) błyskawicznie rozprzestrzenił się po całym globie. Zaraz po przedostaniu się na komputery użytkowników WannaCry szyfrował wszystkie pliki zapisane na dyskach, blokując tym samym do nich dostęp. Za odszyfrowanie zbiorów WannaCry żądał okupu w kryptowalucie Bitcoin. Koszt zdjęcia blokady (odszyfrowania plików) wzrastał, wraz z upływającym czasem. Jeśli użytkownik nie wpłacił okupu do zdefiniowanej daty, możliwość odzyskania dostępu do plików przepadała bezpowrotnie.

Dlaczego potrzebujesz ochrony przed ransomware?

W 2016 roku Amerykański Departament Sprawiedliwości ujawnił, że tamtejszy odpowiednik CERTu od 2005 roku otrzymał niemal 7700 oficjalnych skarg, dotyczących ataków ransomware, które wyrządziły szkody szacowane na kwotę 57,6 miliona dolarów. Szacunkowe szkody uwzględniały koszty zażegnania skutków ataków, koszty utraconych danych oraz opłaty wymuszane przez ransomware, zwykle od 200 do 10 000 dolarów (według szacunków FBI). Tylko w 2015 roku ofiary zagrożeń ransomware utraciły niemal 24 miliony dolarów w 2500 zarejestrowanych spraw.

Sprawdź swój system

Eksperci z firmy ESET przygotowali specjalne bezpłatne narzędzie EthernalBlue Vulnerability Checker pozwalające sprawdzić, czy system Windows posiada stosowne poprawki, czyniące go odpornym na ataki z wykorzystaniem ransomware’u WannaCry.

[button size=”md” type=”primary” href=”https://help.eset.com/eset_tools/ESETEternalBlueChecker.exe”]SPRAWDŹ SYSTEM[/button]

Categories:

Comments are closed